Agnieszka Łądka-Barańska
Ekspertka Job Crafting, Konsultantka HR i oczywiście Współzałożycielka Job Crafting Polska. 🙂
Psycholożka organizacji i pracy. Zajmuje się wsparciem swoich Klientów w obszarze zarządzani zasobami ludzkimi i rozwoju osobistym. Wspierała zarząd jak i kierownictwo w codziennych wyzwaniach związanych z budowaniem i zarządzaniem efektywnymi zespołami pracowników. Opracowywała i realizowała programy rozwojowe dla międzynarodowych organizacji, pełniła role Asesora w projektach Development Center. Jako doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, prowadziła badania naukowe w obszarze pozytywnej psychologii pracy w tym: sprawiedliwości organizacyjnej, postaw pracowniczych i poczucia sensu.
Razem z Malwiną Puchalską-Kamińską napisała pierwszą w Polsce książkę o Job Crafting’u, opartą o badania i skierowaną do praktyków biznesu “Job Crafting – nowa metoda budowania poczucia sensu i zaangażowania”.
Łączy wiedzę naukową i doświadczenie HRowe, zajmując się tym, co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi w pracy. Projektuje pozytywne interwencje psychologiczne dla biznesu i edukacji wzmacniające m.in. poziom zaangażowania, poczucie odpowiedzialności i sensu.
Dlaczego Job Crafting? „Bo oddaje w ręce pracowników, w nasze ręce, wpływ na zadowolenie z pracy. Stajemy się aktywni i świadomi swoich mocnych stron i możemy kształtować przestrzeń wokół siebie tak by wykorzystywać potencjał jaki tkwi w każdym z nas.”
Mocne strony: zmysł estetyczny, ciekawość.
Malwina Puchalska – Kamińska
Psycholożka, trenerka, wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS i współzałożycielka Job Crafting Polska 🙂
Prowadzi badania na temat zaangażowania i poczucia sens pracy. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Pozytywnej. Autorka książek i publikacji naukowych z obszaru efektywności osobistej i zawodowej („Skuteczny menedżer”, „Rozwojownik”, „Are managers also “crafting leaders?”). Popularyzuje badania na temat szczęścia w pracy na konferencjach biznesowych i w mediach. Razem z Agnieszką Łądką-Barańską napisała pierwszą w Polsce książkę o Job Crafting’u, opartą o badania i skierowaną do praktyków biznesu “Job Crafting – nowa metoda budowania poczucia sensu i zaangażowania”.
Realizowała obszerne projekty doradczo-szkoleniowe dla organizacji w Polsce i Niemczech. Pracuje m.in. dla branży energetycznej, robotycznej i organizacji pozarządowych. Współpracowała z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych i StresLabem na Uniwersytecie SWPS, tworząc interwencje on-line zwiększające dobrostan osób dorosłych. Jako dyrektorka Festiwalu Rozwojowego PROGRESSteron działała na rzecz integracji i rozwoju zawodowego kobiet w Trójmieście.
Dlaczego Job Crafting? „Dla mnie to metoda, która jest strategią win-win dla pracownika i całej organizacji. Dzięki craftowaniu swojej pracy, ludzie mają większe poczucie sensu swoich działań, a to przekłada się na ich efektywność. Metodę uwielbiam również za to, że pozwala na wydobywanie mocnych stron i wartości pracowników i świadome wplatanie ich w swoje zawodowe obowiązki.”
Prywatnie pasjonatka dalekich podróży, wędrówek górskich oraz teatru improwizacji.
Mocne strony: ciekawość świata, umiejętność cieszenia się życiem.