Badania Instytutu Gallupa z 2017 roku, jako najbardziej pożądane przez pracowników, wymieniają potrzebę posiadania znaczenia i celu pracy. Podobnie Instytut Pracy w Wielkiej Brytanii, wskazując przyszłe trendy i potrzeby w obszarze Zarządzania Zasobami Ludzkimi w 2016, wskazał konieczność dbania przez organizację o sens i znaczenie pracy pracowników.
A jak wygląda nasza rzeczywistość?
Wiele organizacji narzeka na trudność w utrzymaniu zaangażowania pracowników i przyjęcia przez nich postawy odpowiedzialności za pracę własną i zespołu. Firmy prześcigają się w stosowaniu coraz różniejszych sposobów uprzyjemnienia pracy pracowników (pokoje zabaw, dodatkowe benefity). Jednak jak się okazuje nie wiele to zmienia.
Gdzie leży problem? Pracownicy potrzebują poczucia sensu pracy – to nie truizm, jest to przyczyna jak i rozwiązanie. Najnowsze badaniach pokazują, że możliwe jest wspieranie pracowników w odnajdywaniu przez nich sensu, a co za tym idzie budowaniu ich wewnętrznej motywacji i gotowości do brania odpowiedzialności za nie tylko siebie, ale i organizację.
Jak to zrobić?
Możemy skorzystać z metod, których skuteczność już została udowodniona. Jedną z nich jest Job Crafting, czyli przekształcanie pracy.
Jest to metoda coraz bardziej popularna na zachodzie i powoli także docierająca na rynek polski. Ideą Job Craftingu jest pokazywanie i uświadamianie pracownikom sposobu w jaki mogą dopasowywać wykonywaną pracę do siebie – do swoich mocnych stron, wartości zawodowych, stylu pracy przy jednoczesnym podnoszeniu swojej efektywność. Podczas prowadzonych warsztatów w tej metodologii pracownicy rozwijają także umiejętność pokonywania trudności i wyznaczania celów przez co zwiększają również swoją samodzielność w pracy. Co ciekawe, Job Crafting jako zjawisko samodzielnego dopasowywania pracy do swoich predyspozycji, po raz pierwszy zostało opisane i przebadane przez psychologów z Uniwersytetu Yale – Amy Wrzeniewski i Jane Dutton w 2001 roku. Przyglądając się pracy osób zatrudnionych w szpitalu, badaczki odkryły, że pracownicy najbardziej zmotywowani i czerpiący satysfakcję z pracy to osoby, które do swoich obowiązków wprowadzają drobne zmiany. Co ważne, jedynym z efektów „craftowania” jest wzrost jakości wykonywanej pracy.
„Z niewolnika nie uczyni się dobrego pracownika.”
Odwracając to powiedzenie, warto wesprzeć pracownika w wypracowaniu własnych sposobów na efektywność i zaangażowanie.
Do dzieła!