Job Crafting na zmianę?

„Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana” to twierdzenie  jest już tak oczywiste, że pora zrobić krok dalej i szukać odpowiedzi na pytania „i co w związku z tym?”. Zmianę możemy zaakceptować, tworzyć, sprzeciwiać się jej… a może by tak zmianę craftować?

 

O tym jak Job Crafting ma się do zmiany, opowiadałyśmy podczas IX Międzynarodowej Konferencji Coachingu „Coaching jako narzędzie systemowej zmiany” na  Akademii Leona Koźmińskiego 27 kwietnia 2018.  Jak zawsze w oparciu o dowody, z szacunkiem dla człowieka i odkryć naukowych.

 

Co mówią nam badania?

Badania holenderskich badaczy pokazują, że pracownicy, którzy dokonują przekształceń swojej pracy (z ang. job crafting) w czasie zmian organizacyjnych, zachowują wyższą efektywność i charakteryzują się mniejszymi wskaźnikami wyczerpania. Craftowanie pracy to wszelkie działania, które sprawiają, że praca bardziej odpowiada naszym umiejętnościom i potrzebom. W czasie zmian craftowanie może polegać np. na konsultowaniu się ze współpracownikami, samodzielnym poszerzaniu swojej wiedzy, organizowaniu zadań tak, aby bardziej odpowiadały poziomowi naszej energii.  Wydaje się zatem, że „jednym z pewnych rozwiązań w świecie nieustannych zmian jest Job Crafting”.