4 lata temu...
Nasza wspólna historia jako Job Crafting Polska zaczęła się w Gdyni, gdy wszystkie trzy: Malwina Puchalska-Kamińska, Agnieszka Łądka-Barańska i Ewelina Gałęzowska-Szomborg, spotkałyśmy się na Festiwalu Rozwojowym dla Kobiet PROGRESSteron Wszystkie trzy zgłosiłyśmy na festiwal warsztaty z obszaru psychologii pozytywnej. Każda z nas miała głowę pełną pomysłów i chęć tworzenia czegoś sensownego. A ponieważ wszystkie trzy cenimy w pracy skuteczność, rzetelną wiedzę i empatię, tym „czymś” niedługo potem okazał się projekt pt. Job Crafting Polska.
Trzy kobiety, sześć nazwisk jeden Job Crafting!
Jednak nim ten dzień nastąpił, każda z osobna pracując niezależnie, doświadczając, badając, szkoląc nabierała pewności, że dobrostan pracowników ich poczucie sensu pracy jest kluczem do rozwoju organizacji. Widziałyśmy jak rozwijająco wpływa na ludzi praca w obszarze mocnych stron i wartości. Mierzyłyśmy się z wyzwaniem tworzenia spójnych systemów motywacyjnych obejmujący wszystkich pracowników: wchodzących dopiero na rynek pracy i będących już na nim ponad dekadę. Obserwowałyśmy firmy IT, które prześcigały się w oferowanych pracownikom benefitach i które ciągle zmagały się z rotacją i niskim poziomem zaangażowania pracowników. Poznawałyśmy firmy, które próbowały działać w paradygmacie turkusowym. Czytałyśmy o rozwijającej się prężnie psychologii pozytywnej i marzyłyśmy o wykorzystywaniu jej w pracy z polskimi organizacjami.
Podczas naszych pierwszych spotkań dyskutowałyśmy o tym jak sprawić by pracownikom pracowało się lepiej, by czuli się współodpowiedzialni za organizację, by czuli sens pracy mimo niewielkiego wpływu na kształt organizacji, w której pracują.
Malwina, już wówczas po ukończeniu jednego z pierwszych w Polsce badań nad job craftingu’iem, opowiedziała nam o idei craftingu. Metodzie, potwierdzonej naukowo, przynoszącej korzyści pracownikom i firmom. Wzmacniającej zaangażowanie i poczucie sensu pracowników, bazującej na małych zmianach, które pracownicy samodzielnie wcielają w swoją pracę. To było to, czego szukałyśmy! Dalej wszystko potoczyło się szybko.
Agnieszka i Malwina poznały Amy Wrześniewski (jedną z autorek koncepcji job crafting) na Konferencji Psychologii Pozytywnej w Poznaniu. Amy zachwyciła nas swoją prezentacją o interwencji job crafting. Byłyśmy pewne, że chcemy jeszcze bardziej zgłębić job crafting i wcielać go do polskich firm. Ewelina, przedstawiła nam firmę IT, która zmagała się z zaangażowaniem swoich pracowników - naszego pierwszego klienta, który był otwarty na nowe metody. Agnieszka, nawiązała współpracę z firmą produkcyjną, która zgodziła się na badanie skuteczności Job Crafting przy udziale różnorodnych zespołów….
4 lata później, w zmienionym składzie, czyli Malwina i Agnieszka nadal rozwijają Job Crafting w Polsce jako
JOB CRAFTING POLSKA.
Śledzimy doniesienia z badań, prowadzimy projekty badawcze w temacie job craftingu, uczestniczymy w międzynarodowych konferencjach, prowadzimy warsztaty Job Crafting w firmach, uczymy innych korzystania z tej metody, wpieramy firmy w budowania kultury zaangażowania…. Jednym słowem propagujemy Job Crafting i inne metody i narzędzia budowania zaangażowania i poczucia sensu pracy w Polsce! Jednocześnie wciąż zmieniamy się, a raczej przekształcamy by sens, zaangażowanie i szczęście było udziałem coraz większej ilości pracowników w ich codziennej pracy.