Team Job Crafting – rozwiązanie na trudniejsze czasy?

Job crafting zasłyną jako naukowo potwierdzona metoda zwiększania zaangażowania i poczucia sensu pracy. O tym jak craftowanie działa na pracownika, powstało już mnóstwo publikacji. To, co mnie zaciekawiło jako naukowca-praktyka, to przyjrzenie się temu jak Job Crafting działa na zespoły. A działa!

Wdrożenie metody Job Craftingu w zespole pozwala przede wszystkim łączyć pracowników wokół wspólnego celu, dając im poczucie „grania do tej samej bramki”. Wartość takiego podejścia, widać szczególnie w czasach turbulencji i zmian, gdy pracownicy dla utrzymania zaangażowania potrzebują ROZUMIEĆ jaką rolę pełnią w organizacji. Gdy zespół zna i akceptuje swoja rolę, jest w stanie podejmować szybsze decyzje i skuteczniej organizować swoją pracę.

Team Job Crafting, czyli co?

Na warsztatach craftingowych zwiększamy transparentność dotyczącą zadań i zakresów odpowiedzialności pracowników oraz całego zespołu. Wielu liderów i HRowców obawia się, że craftowanie oznacza porzucenie dotychczasowych obowiązków i zajmowanie się przez pracownika wyłącznie tym, na co ten ma aktualnie ochotę. Nic bardziej mylnego. Prowadząc Team Job Crafting, razem z liderami dbamy o to, by angażować pracowników w “odpowiedzialne craftowanie”. Takie craftowanie dzieje się na styku celów indywidulanych/zespołowych i organizacyjnych. Głośno nazywamy cele zespołu i organizacji, pracownicy zaś planują drobne zmiany które pozwolą lepiej te cele realizować, korzystając ze swoich mocnych stron, wartości i zainteresowań. To jak strategia win-win, dzięki której pracownicy czują, że w pracy mogą dbać o cele indywidualne, przy jednoczesnym dbaniu o interes organizacji.

Craftując, pracujemy też nad lepszym poznaniem zasobów i barier pracowników. Gdy członkowie zespołu znają swoje mocne strony, łatwiej jest im organizować wspólną pracę i wymieniać się wiedzą. Gdy przy tym znają swoje słabości i rozumieją, co sprawia im trudność – szybciej radzą sobie z „fakapami” i dostarczają sobie adekwatnego wsparcia.

Podsumowując, Team Job Crafting wzmacnia transparentność i wsparcie w zespole. Tego, czego teraz wszyscy potrzebujemy, by mimo trudności pracować z zaangażowaniem.

O tym czym jest Job Crafting pisałam tu: https://www.linkedin.com/pulse/job-crafting-małe-zmiany-prowadzące-do-zaangażowania-malwina/

A jeszcze więcej razem z @Agnieszka Łądka-Barańska:) w naszej książce:) https://www.profinfo.pl/sklep/job-crafting-nowa-metoda-budowania-zaangazowania-i-poczucia-sensu-pracy,117112.html

O Team Job Crafting przeczytacie także na łamach Harvard Business Review: https://hbr.org/2020/03/how-to-job-craft-as-a-team

Autorka: Malwina Puchalska-Kamińska